Zarząd Koła Łowieckiego nr 61 „Gwardia” Mogilno zorganizował 7 października br. akcję profilaktyczną pt. „Polowanie na śmieci”.
W zajęciach udział wzięli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Gębicach oraz z Zespołu Placówek Specjalnych w Szerzawach. Celem akcji było promowanie ochrony środowiska, poszerzanie świadomości ekologicznej i inspirowanie do życia w zgodzie z naturą.
W trakcie zbierania śmieci, uczestniczący w akcji myśliwi mieli sposobność wyjaśnić młodzieży, iż łowiecka pasja to nie tylko strzelanie do dziko żyjących zwierząt, ale przede wszystkim dbanie o otaczającą przyrodę i poprawę warunków bytowania tejże zwierzyny. Nemrodzi wyjaśnili jaka jest różnica między tropem, a śladem oraz kto jest mieszkańcem lasu.
Akcja rozpoczęła się pogadanką na temat ochrony środowiska pt. „Dobrze się czuję, gdy na śmieci poluję”, którą poprowadził Komendant Straży Miejskiej w Mogilnie Mirosław Kuss. Młodzi mieszkańcy gminy zapoznani zostali z zasadami segregacji śmieci, dowiedzieli się jaki negatywny wpływ ma spalanie odpadów na zdrowie człowieka. Ponadto poznali źródła zanieczyszczenia powietrza. Następnie, po krótkiej odprawie i wyposażeniu uczniów w niezbędny sprzęt do sprzątania wszyscy ruszyli w teren. Uczniowie na własne oczy przekonali się, że wielu ludzi nie rozumie istoty ochrony otaczającego nas środowiska i wywożą do lasu różnego rodzaju śmieci: butelki, opony, tworzywa sztuczne czy ubrania.
Efektem naszej pracy była zbiórka kilkudziesięciu worków pełnych śmieci i satysfakcja, że zrobiliśmy coś pożytecznego dla naszej małej ojczyzny.
Zwieńczeniem przedsięwzięcia było wspólne pieczenie kiełbasek na ognisku w Stanicy Myśliwskiej Koła Łowieckiego w Dzierzążni.
Na zakończenie Prezes Koła Łowieckiego nr 61 „Gwardia” Romuald Nowakowski podsumował akcję słowami: Mamy nadzieję, że akcja ta przyczyni się do zwiększenia świadomości mieszkańców naszej gminy i wszyscy zrozumiemy jak ważna jest ochrona środowiska.
Edukacja na temat łowiectwa i ochrony przyrody oraz szeroko rozumianej ekologii połączona z takimi akcjami to dobry kierunek podążania Polskiego Związku Łowieckiego.
Dziękujemy wszystkim osobą zaangażowanym w tą ważna akcje.
Darz Bór!













